26 октомври – Димитровден е приет за ден на всички, които са ангажирани в сферата на строителството.
Специално за днешния ден интервю за R-news даде главният-инженер на община Раковски – инж. Светлана Шопова.
Светлана Шопова е завършила специалност „Пътно строителство“ в Университет по архитектура, строителство и геодезия – гр. София, през 2003 година, с 21 години професионален опит. Изпълнява длъжността главен – инженер на община Раковски от мeсец август, 2017 г.
- Здравейте, инженер Шопова! Честит празник! Благодарим Ви, че приехте поканата ни за интервю! Какви бяха първите Ви впечатления от инфраструктурата на община Раковски, когато постъпихте на работа?
-Здравейте! Благодаря! Благодаря за поканата! Датата, която сте избрали да ви гостувам е много специална за мен, тъй като 26 октомври е Денят на строителя, но още е и Денят на гр. Сливен. През 1996 година с решение на Министерски съвет, 26 октомври е официално обявен за празник на строителя. Предполагам, че всеки знае, че на този ден по стар обичай се е завършвала и разплащала сезонната работа, към която преди е спадало и дюлгерството. Използвам момента да поздравя с празника всички мой колеги, инженери, архитекти, строители избрали една не лека професия. Пожелавам им здраве, много професионални успехи, да строят и най-вече да градят. Когато започнах работа в Община Раковски, не познавах града, доста често се губех из улиците. Имам една много запомняща се случка, отивайки към улица „Лайка“ толкова много се обърках в кв. Ген. Николаево, че се наложи колегите Петър Антонов и Тони Донев от ОП „БП“ да ме търсят. Изучавайки улиците се сблъсквах и с инфраструктурата и събирах впечатления.
- Разкажете ни кои бяха първите задачи, с които се заехте, когато поехте поста главен-инженер на община Раковски?
-Постът на главен инженер в Община Раковски, приех по покана на г-н Гуджеров, беше лично предизвикателство, излизане от зоната на комфорт. До преди това работех като инженер в пътно строителна фирма в град Пловдив. За първа задача не се сещам конкретно, но се сещам за инфраструктурата на града, за двора на така нареченото „недостроено училище“, за сградата на общината, за колегите от ОП „Благоустрояване и превенция“, признавам си, че бях притеснена, но и доста амбицирана.
- Каква е Вашата оценка за постигнатото до момента и как трябва да продължи работата по инфраструктурата на община Раковски?
-Оценките за постигнатото от екипа на г-н Гуджеров, не трябва да ги давам аз, те се дават от жителите на Община Раковски. Радва ме, когато чуя хубави коментари от хора, които не живеят в Раковски. Наскоро мой близки бяха дошли по работа в града, след което ми звъннаха да ми кажат колко са очаровани от чистите улици, тротоарите, зелените паркове…
- Откакто сте на поста главен – инженер на община Раковски се изпълниха огромен брой проекти: улици, сгради, площади, подземна инфраструктура… къде срещнахте най-големи трудности?
-Всеки обект си носи неговите изисквания, специфики, трудности. Благодарение на добрата комуникация, която сме създали с експлоатационните дружества и институциите, успяваме до разрешаване на проблеми, които възникват по време на работа.
- Безспорно уличната инфраструктура беше един от големите проблеми за решаване на община Раковски? С кои улици Ви беше най-трудно да се справите?
-Инфраструктурата в гр. Раковски…, всъщност… трудно ми е да я опиша, признавам си до деня, в който дойдох да работя тук, не бях виждала толкова разбити улици, а имах претенции, че съм обиколила и работила доста обекти. Няма трудна улица, няма труден проект, има добро или не толкова добро решение. Теренът е много равнинен и понякога това е проблем, но решение винаги сме намирали. Ще ви разкажа една случка, няма да споменавам улицата, защото тук всички се познават. Пред една къща имаше плодни дръвчета – сливи и праскови. След като отложихме габарита на улицата и тротоара, дръвчета се оказаха в уличното платно и хората трябваше да ги махнат. Живущите попитали колегите от общинското предприятие дали може да си оставят дръвчета, но последвал отговор „има една от Пловдив тя не дава“. При изграждането на улиците сме се старали да подходим спрямо изискванията на гражданите, за съжаление не на всякъде е възможно. Тук е мястото да помоля за търпение, хората които още нямат асфалтирани улици, не спираме да работим.
- Много са реализирани проекти в община Раковски, можете ли да отличите за Вас специално любим проект, този, който Ви носи най-голямо удовлетворение?
-За времето от 2017 година до сега, се направиха наистина много обекти. И аз като учителите, както казват и те за своите ученици, за мен всеки обект е специален и ми е донесъл удовлетворение. Всеки един си го нося в сърцето, но има два обекта, които ще останат най- специални за мен. Първият е и първи обект, който започнах в общината това е ул. „Райко Даскалов“ в кв. Секирово. Тази улица наистина беше предизвикателство. В първия ми работен ден г-н Гуджеров ме разведе из кварталите и минахме и през тази улица. Меко казано бях шокирана от локвите пълни с папрат, дори ми мина през ума утре да не се връщам на работа. Другият обект, е така нареченото „недостроеното училище“. Като се замисля, малко хора вече си спомнят, че там беше сметище, едни могили със строителни отпадъци. Оглеждайки един ден с Кмета терена, на който се предвиждаше да се направят спортни игрища, решихме да се разходим и в сградата, построена през 1986 година на „груб строеж“. Радвам се, че г-н Гуджеров и екип му, направихме крачката да спасим сградата. Днес, там има функционираща ДГ „Феникс“, Център за подкрепа за личностно развитие и спортни игрища. Живот и здраве, ще има една прекрасна спортна зала с плувен басейн, радваща жителите на общината.
- Какво Ви мотивира?
-Това е въпрос, над който човек трябва да се замисля често. Моята професионална мотивация е в това, че човек трябва да не спира да се развива, да учи, да пробва и не трябва да е хаотичен в действията си. Нужно е човек да бъде постоянен, последователен, променящ се. И като се замисля, каква по – голяма мотивация от това да видиш как се променя една Община, как израства, как се променят хората в нея. Ще ми бъде любопитно да видя развитието й след още седем години.
- Какви са следващите цели пред община Раковски?
-В програмата на г-н Гуджеров, са определени измерими и изпълними цели, основната е завършване на всички улици в гр. Раковски, направа на част от канализационна мрежа в двете по–големи населени места с. Стряма и с. Белозем, подмяна на водопроводната мрежа в същите и асфалтиране на улиците в населените места. Довършване на сградата към ДГ „Феникс“, там е предвидено да се направи детска кухня и две яслени групи. Спортната зала със закрит плувен басейн, спортни игрища, развиване на парк „Приказна гора“, развиване на спортните комплекси в кв. Секирово и кв. Ген. Николаево, мероприятия свързани с театър, мода, книги, музика, народно творчество.
- Какво е чувството да си част от екипа на Павел Гуджеров?
-Да си част от екипа на Г-н Гуджеров, не те прави специален и привилегирован, а само по себе си носи много отговорности. Самият г-н Гуджеров е много работещ, устремен и даващ едно много динамично темпо на работа. В нашия екип има едно правило, да има открити, честни и добри взаимоотношения, това за мен е и формулата за успешна работа. Тъй като моето интервю е свързано с празника на строителя, ще се върна в строителството. Както една сграда не може без основи, колони, зидове …..за да бъде устойчива и здрава, с много добри чувства мога да кажа, че всеки един от нас –екипът на г-н Гуджеров, Татяна Бакова, Мария Гиева, Йовко Романов, Венцислав Чавдаров, Петър Антонов, както и всички колеги от общинска администрация си има своята функция, за една здрава, устойчива и иновативна Община. Ще завърша с това, че хората в община Раковски, носят в себе си силата, вярата и добротата!