СВЕТИ ЛУКА ЕВАНГЕЛИСТ
18 октомври
Роден: 10 г. сл. Хр., Антиохия
Починал: 93 г. сл. Хр., Патра (Тива?)
Честване: 18 октомври
Вид честване: Празник
Покровител на: художници, скулптори, лекари, хирурзи
Днес Църквата чества празника на Свети Лука, Евангелист, който, според преданието, роден в Антиохия в езическо семейство и лекар по професия, приема вярата в Христос. Станал скъп спътник на св. Апостол Павел, той подрежда с внимание в Евангелието си всички дела и учения на Исус, като описва Христовата кротост и разказва в Деянията на Апостолите началото на живота на Църквата до Първият престой на Павел в Рим.
Спътник и сътрудник на св. Павел, който го нарича „скъпият лекар“, Лука е преди всичко автор на третото Евангелие и на Деянията на Апостолите. Своето Евангелие той предшества с две глави, в които разказва за раждането и детството на Исус. В тях се откроява фигурата на Мария, „слугиня на Господа, благословена сред всички жени“. Сърцевината на неговото дело, от друга страна, се състои от поредица глави, които съобщават проповедтта на Исус по време на пътуването, което го отвежда от Галилея до Йерусалим. Деянията на апостолите също описват едно пътуване: славното развитие на Евангелието от Йерусалим до Мала Азия, Гърция и до Рим. Протагонисти на това вълнуващо начинание са Петър и Павел, но истинското действащо лице е Святият Дух, който слиза над апостолите на Петдесетница и ги напътства при провъзгласяването на Евангелието на евреите и езичниците. Като внимателен наблюдател, Лука познава слабостите на християнската общност и разкрива историческия хоризонт на тази общност, предназначена да расте и да се размножава за разпространението на Евангелието. Според преданието Лука умира мъченик в Патра в Гърция, заедно с апостол Андрей.
Предание твърди, че апостол Лука е бил увлечен от живописта и традиционно той се счита от християните за покровител на художниците и първият иконограф, нарисувал иконите на Исус Христос, Света Богородица и на апостолите Петър и Павел. Една от тях се намира точно над тленните му останки, съхранявани днес в Базилика Санта-Джустина в Падуа и представлява Света Богородица Одигитрия (Пътеводителка). На него му се приписва също и древната икона на Богородица, наречена Salus populi romani, запазена в базиликата Санта Мария Маджоре в Рим.