За да привлечем вниманието на всички от самото начало ще кажем, че Петър Богдан български католически духовник написал първата история на България „ACTA BULGARIAE ECCLESIASTICA „ написана цял един век преди „История славяно-българская“ на Паисий Хилендарски. Други негови творби с историческа тематика като „История на Охрид – столица на България“, „Хроника моравската мисия на Св.Св. Кирил и Методий“, „Призренската епископия“ и други.
Роден е през 1601 година в Чипровци. Богдан е рожденото, а Петър- монашеското му име. Учил в манастира „Свети Франциск“ в Анкона, Италия (1620 – 1623) и в Климентинския колеж (1623 – 1630). През 1640 година той съставил доклад до папата за състоянието на българските земи, а през 1643 година става глава на българите католици след като е назначен от Папата за архиепископ на София. Около средата на 17 век сред старата чипровска аристокрация постепенно се оформя идеята за католическата вяра да бъде използвана за българската национална идея и тя да бъде легализирана пред католическия запад и да бъде превърната в национална институция, на която да бъде базирана възстановената българска държава. Така тези идеи представляват и предвестник на българското национално Възраждане. Заедно с Епископ Петър Парчевич и Франческо Соймирович, Бакшев посещава редица владетели на държави от Централна Европа с цел да ги подбудят да формират коалиция срещу османските турци и да предприемат военен поход срещу тях, който да доведе до освобождението на България.
Умира в първите дни на септември 1674 година. Погребан е в олтара на построената и осветена от него църква ”Санта Мария” в Чипровец.
В тази и в редица други статии ще покажем, че именно католиците в България са първите които хващат и перото и меча.
За публикацията е ползвана инфорамция от wikipedia.org
Оригиналната статия може да видите тук