„Неизпратени писма до моята любима“ – излезе от печат третата стихосбирка на Петър Хамбарлийски

Излезе от печат третата стихосбирка на поетът Петър Хамбарлийски „Неизпратени писма до моята любима“! 

Това съобщи редакторът на издателска къща „Многоточие“ Ивелина Цветкова. 

Корица и оформление са дело на Даниел Меразчиев. 

Петър Хамбарлийски е от град Раковски, на 22 години. Възпитаник е на ОУ „Христо Ботев“ – град Раковски, където завършва основното си образование. В Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ – град Пловдив Петър завършва средното си образование. Понастоящем е студент в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ в специалност „Български и история“.

Петър се занимава със социална дейност, като е доброволец в организацията „Каритас“. Голямата страст на Петър е поезията, през месец октомври, 2023 година излезе първата му стихосбирка „Имена погребани от вечността“, а през август, 2024 г. втората стихосбирка озаглавена „Апотеоз“. 

Ивелина Цветкова вълнуващо представя третата стихосбирка на младия поет от град Раковски:

Няма нищо по-тъжно от писмата, които никога не са стигнали до адресата, но в тях се крие целият свят на неизказани чувства…
Най-новата стихосбирка на Петър Хамбарлийски от гр. Раковски обаче се превърна в изказана, а за мен е чест и удоволствие да се завърна към творчеството му и да се потопя отново в дълбоките емоции и философски размишления, които той умело влага в стиховете си. След като вече имах възможността да работя по стихосбирката му „Апотеоз“, за мен беше истинско вдъхновение да се срещна с новите му стихотворения.
„Неизпратени писма до моята любима“ е още едно доказателство за изключителната способност на Хамбарлийски да превръща личните преживявания и вътрешните конфликти в теми, които резонират с всеки, който е изпитвал силата на любовта и търсенето на себе си. Лирическият аз тук не се страхува да изрази дълбоката си уязвимост и същевременно не спира да търси вътрешен мир, дори когато изпитанията на живота го поставят на колене. Любовта е както източник на страдание, така и на утеха. Тя е предмет на размисъл, но и на искрено отдаване.
Стихотворенията са изградени върху класически мотиви – любовта, загубата, прошката и копнежа, но авторът успява да им вдъхне нов живот чрез прецизно избрани образи и метафори. Чувствата на лирическия герой, чието сърце е „пълно с бленуване и желание“, преминават през процес на самопознание, осъзнаване и искрено извинение. Във всяка строфа се усеща стремеж към по-добро утре, към възможността да се излекува и възроди любовта – както към другия, така и към себе си.
Някои от най-красивите моменти в стиховете са тези, които използват природата като метафора за вътрешния свят на лирическия герой. Морето, вълните, звездите, камъните и върховете са не само фон на емоционалните перипетии, а всъщност са равнозначни на самата любов и нейното пречистване.
Един от най-силните елементи в поезията на автора е вътрешният конфликт – между съмнение и вяра, между загуба и надежда. Читателят се потапя в този вътрешен свят и става свидетел на непрекъснатото търсене на обяснение за собствените чувства. Това търсене, въпреки болезненото си съдържание, е истински красиво и носи усещането, че човек никога не спира да се учи и да се променя.
Структурата на стихотворенията е гъвкава, като понякога се играе с ритъма, за да се подчертае емоционалната интензивност или да се внесе контраст между спокойствие и буря. Но може би най-впечатляващото в стиховете е способността на автора да създаде дълбоки образи и да ги обвърже с общочовешките теми на обичта, съжалението, прошката и желанието за спасение. Като огледала на душата са – те разкриват както най-светлите, така и най-тъмните ѝ кътчета, но винаги с една и съща цел: да напомнят за силата на любовта и за непрекъснатото възраждане на надеждата и вярата в себе си и в другия.
 
Ивелина Цветкова