Местна инициативна група „Раковски“ изпълнява проект „От Средновековието до наши дни – популяризиране на значими личности, събития и църковно наследство на териториите на МИГ Раковски и МИГ Радомир-Земен“ по подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ на мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от Програма за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г., административен договор № РД 50-45/18.07.2024 г. В рамките на няколко публикации ще бъдат представени личности, събития, храмове и манастири, които представляват съществена част от значимото църковно наследство на територията на община Раковски.
В основата на долуспоменатите значими събития за територията на Сдружение „Местна инициативна група Раковски“ от Средновековието до наши дни са мъчениците на вярата, но и строителите на нови възможности, както и благословените лично от папа Франциск миряни.
Католическите процеси са поредица политически съдебни процеси в България срещу католически епископи, свещеници, монаси и миряни в началото на 50-те години на XX век. Те са част от политиката на репресии от страна на установения от съветските войски комунистически режим в страната. Обвинението е за създаване на нелегална организация за шпионаж, подпомагане на нелегални лица и други „врагове на народа“, агитация срещу тоталитарния режим и колективизацията. По време на процесите през 1950 – 1952 г. подсъдими са 2 епископа, 38 свещеника, 1 монахиня и 15 миряни, като свещеникът Фортунат Бакалски умира още по време на следствието. Сред списъците с обвиняеми от територията на днешната МИГ Раковски са: отец Дамян Гюлов, отец Роберт Прустов, д-р Петър Сарийски, отец Самуил Джундрин, отец Лъв Рончев, отец Йосиф Зайков, отец Марин Петков, отец антон Карагьозов, отец Тобия /Франц/ Нонов, отец Георги Митов, отец Рафаил Пеев.
Обособяването на Индустриална зона Раковски, част от един от най-големите икономически проекти в България – промишлено-търговската зона „Тракия“, става по идея на тогавашния общински кмет – Франц Коков. Община Раковски организира търг за 815 декара общинска земя за създаване на промишлена зона чрез публично-частно партньорство. Изграждането ѝ започва през 2004 година, но е обособена през 2005 г. с основни инвеститори: АББ България, Магна Пауъртрейн, „Кауфланд“ и др. На територията на индустриална зона “Раковски” са позиционирани основните бази на редица мащабни индустриални инвеститори в секторите логистика и производство като „Кауфланд България”, „АBB Bulgaria” „Ixetic”, “Zobele”, “Fine Jarsey”, “Brunata” и много други. Успешното развитие на индустриална зона “Раковски” се дължи на отличните комуникационно-транспортни връзки, включващи магистрала „Тракия” – към София, Бургас, Близкия. Близостта до град Пловдив (14 км) осигурява необходимият човешки ресурс за дейностите на компаниите в зоната.
Посещението на папа Франциск. По време на своето апостолическо поклонничество в България папа Франциск посещава град Раковски на 6 май 2019 г. Градът е украсен с над 700 комплекта знамена на Европейския съюз, България, Ватикана и община Раковски. Светият отец е посрещнат на улица „Михаил Добромиров“ в квартал Генерал Николаево от кмета на града Павел Гуджеров. Оттам папата се отправя с папамобила към църквата „Пресвето Сърце Исусово“ на площад „България“. В църквата Светият отец отслужва тържествена литургия, на която около 250 деца от всички католически енории в България получават първото причастие. След това папата има обедна среща с католическите епископи в манастира „Света Елисавета“. След обяд папамобилът с папата потегля към църквата „Свети Архангел Михаил“ в квартал Секирово. По двукилометровия булевард раковчани го поздравяват с ръкопляскания и викове „Папа Франческо“ и „Да живее папата!“. В църквата папата има среща с около 750 представители на католическата общественост в България. През септември 2019 г. в храма „Пресвето сърце Исусово“ във връзка с апостолическото посещение на папа Франциск в град Раковски е поставена мемориална плоча.