На 8-ми декември универсалната Църква празнува, защото празнува най-популярното и най-старото тържество в чест на Дева Мария, почитана от всички като Непорочното зачатие. Тази истина е интуитивно усетена с вяра и преданост на Изток, богословски обяснена на Запад и узряла и определена от папа Пий IX с булата Ineffabilis Deus. Догмата за Непорочното зачатие е обявена в Сикстинската капела от блажения папа Пий IX на 8-ми декември 1854 г., в която той определя така: “заявяваме, утвърждаваме и установяваме, че е разкрита от Бог доктрината, че преблажената Дева Мария, от първия миг на нейното зачатие, по благодат и особена привилегия на Всемогъщия Бог, в очакване на заслугите на Исус Христос Спасителя на човечеството, е запазена непокътната от всяко петно на първородния грях; следователно тази доктрина трябва да бъде обект на сигурна и неизменна вяра за всички верни.”
Отсъствието на петното на греха в живота на Мария е източник на утеха и надежда за цялото човечество: това означава, че сърцето на всеки има възможността да бъде кристално огледало на живота на Бог. Тази привилегия на Мария, родена без грях, в действителност е дар за всички хора. Вярващите винаги са знаели това, като през вековете са почитали Дева Мария като съществото най-близко до тях и до Бог. Църквата е направила догма тази истина и основната ѝ теологична реалност е именно тази: животът, докоснат от Бога, е живот изпълнен със светлина, осъзнат във всеки аспект, станал прозрачен във всеки свой миг.
«Радвай се благодатна, Мария, Господ е с теб. Благословена си ти между жените». Тези думи на Ангела, отправени към тази смирена девица от Назарет, намират отзвук в историята, в нашия живот, преди всичко те са оформили нашата идентичност като хора. Можем да кажем, че в този ангелски поздрав, отправен към една жена, се съдържа поздрава, който олицетворява началото на света и истинския живот. Непорочното зачатие на Мария ни подтиква всички да отидем с доверие при нея, да я приближим с вяра, с любов и да ѝ посветим живота си, защото там, където е Мария, там е Исус.