139 години от Съединението на България

На 6 септември честваме Съединението на Княжеството България и Източна Румелия. Тази година се навършват 139 години от историческото събитие, дало нов живот на разделена България след Руско-турската война.

На този ден през 1885 година автономната област Източна Румелия се отцепва от Османската империя. И се обединява с Княжеството България, противно на решенията на Великите сили на Берлинския конгрес.

рез 1880 г. е създаден Българският таен централен революционен комитет (БТРЦК), който се иска със задачата да осъществи обединението на Княжеството с Източна Румелия. За да се координира работата с местното население, се учредяват комитетите „Съединение”.

До Съединението се стига след народни бунтове в Панагюрище, Чирпан, Пазарджик, Голямо Конаре и други южнобългарски селища, координирани от БТРЦК.

На 6 септември 1885 г. , преди 139 г., в Пловдив навлизат отрядите на Чардафон Велики (Продан Тишков) и майор Данаил Николаев. Арестуван е областният управител на Източна Румелия – Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство начело с д-р Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България. Два дни по-късно княз Александър Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на областта.

Сред най-решителните защитници на Съединението е Стефан Стамболов, който в качеството си на председател на Народното събрание оказва натиск върху Александър Батенберг за легитимиране на този политически акт. Именно тази съставена прокламация, с която на 8 септември монархът признава сливането на двете български територии и се обявява за княз на Северна и Южна България.

Денят е обявен за официален празник на страната с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 г.